DORADCA PODATKOWY
Gracjan Górski

gracjan górski krajowa izba doradców podatkowych
nr wpisu 13185

Aktualności

VAT od szacunkowej marży w biurach podróży.

W chwili otrzymania zaliczki powstaje już obowiązek zapłaty VAT , a nie dopiero po wykonaniu usługi turystycznej.

 

Takia jest teza wyroku NSA dotyczącym spółki Skarpa Travel. Wyrok był tylko formalnością, ponieważ sąd orzekł zgodnie z wyrokiem TSUE, który zapadł 19 grudnia 2018 r. w sprawie tej samej firmy (sygn. C-422/17).

Unijny trybunał orzekł, że obowiązek podatkowy w VAT powstaje już w chwili otrzymania zaliczki. Podkreślił, że wprawdzie procedura VAT marża jest preferencją, ale jeśli chodzi o moment powstania obowiązku podatkowego, to biura podróży muszą stosować ogólne zasady. A te nakazują rozliczać VAT od zaliczki otrzymanej na poczet konkretnej usługi.

TSUE wyjaśnił, że biura, by szacować własną marżę, powinny od ceny wycieczki odjąć kwotę przewidywanych faktycznych kosztów całkowitych imprezy. Podstawa opodatkowania będzie więc obliczana „poprzez pomnożenie kwoty zaliczki przez procent, jaki stanowi określona w ten sposób przewidywalna marża zysku, w całkowitej cenie podróży”. Z chwilą gdy touroperator będzie znał już ostateczne koszty wycieczki, powinien skorygować deklarację VAT za miesiąc otrzymania zaliczki.